نقش دیجیتال مارکتینگ در موفقیت استارتاپ هاهمه ما با تعریف فعلی استارت آپ ها آشنا هستیم. بر اساس گفته های استیو بلانک، استارت آپ سازمانی است که به دنبال مدل کسب وکار قابل رشد و تکرار شدنی می گردد. همه ما به خوبی می دانیم که کاهش نرخ شکست در استارت آپ ها به تست و بررسی فرضیه های موجود قبل از توسعه محصول بستگی دارد. برای بررسی این فرضیه ها، می توان از بوم مدل کسب وکارها استفاده کرد. معمولا مرحله اول، نوشتن فرضیه بر روی بوم مدل کسب وکار( BMC ) و سپس آغاز فرایند توسعه مشتری است. حالا ما ایده ای در مورد استارت آپ داریم و می دانیم چگونه باید کار خود را آغاز کنیم. پس اجازه دهید موقعیت استارت آپ در نمودار چرخه زندگی محصول را بیابیم.

همانطور که در شکل مشاهده می کنید، دایره های سبز نشان دهنده موقعیتی است که بیشتر استارت آپ ها کار خود را از آن آغاز می کنند. در این مکان، استارت آپ ها باید مبتکران را متقاعد که محصولشان برای این افراد ارزشمند است. اگر استارت آپ ها نتوانند مبتکران و مخترعان را قانع کنند، نمی توانند به راحتی از این مرحله عبور نمایند و همین امر باعث ایجاد خلا می شود. در این شرایط، نرخ شکست بسیار بالا خواهد بود. از سوی دیگر اگر استارت آپ ها از این شکاف و خلا عبور کنند، نرخ موفقیت افزایش پیدا می کند. توجه داشته باشید که این شکاف ارتباط مستقیمی با انواع مختلف بازار دارد. شکاف برای بازارهای جدید کمی بیشتر است.


خوب حالا سوال اینجاست که بازاریابی دیجیتال در این شرایط چه نقشی دارد و کجای ماجرا قرار می گیرد؟

یکی از مهم ترین وظایف بازاریابی دیجیتال افزایش ارزش تولید شده توسط بوم مدل کسب وکار است.

به عبارت دیگر، ما باید مدل کسب وکار را توسعه دهیم تا اطمینان حاصل نماییم که مشتریانی برای درک ارزش محصولاتمان وجود دارند. سپس می توانیم بازار موردنظر را پیدا کنیم و برای افزایش ارزش پیشنهاد شده در مدل کسب وکار از بازاریابی دیجیتال کمک بگیریم.

در این شرایط دیجیتال مارکتینگ می تواند به پیشرفت چرخه زندگی محصول کمک کند. بر اساس اطلاعاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، ممکن است چنین به نظر برسد که بازاریابی دیجیتال تنها زمانی مفید است که مدل کسب وکار توسعه یافته وجود داشته باشد. با اینحال، دیجیتال مارکترها هنوز هم می توانند از ابزارها و تکنیک های خود برای کمک به استارت آپ ها در بررسی فرضیه هایشان استفاده نمایند.

یک سناریوی رایج در استارت آپ ها این است که آن ها ممکن است در مورد مشتریان خود مطمئن نباشند و ندانند مخاطبانشان چه کسانی هستند. اینجا دقیقا همان جایی است که بازاریابی دیجیتال می تواند مفید باشد. با طراحی کمپین بازاریابی دیجیتال بر روی رسانه های اجتماعی و استفاده از صفحه فرود مناسب، می توانید مشتریان احتمالی را برای اشتراک در سایت دعوت کنید.

این استراتژی ساده به شما کمک می کند فرضیه های خود را ارزیابی کنید و فرایند توسعه مشتریان را سرعت ببخشید. بنابراین، دیجیتال مارکتینگ هم در استارت آپ ها و هم کسب وکارهای توسعه یافته مفید و موثر خواهد بود.

زمانی که صحبت از کسب وکار توسعه یافته به میان می آید، بازاریابی دیجیتال می تواند ارزش پیشنهاد شده در مدل کسب وکار را افزایش دهد. زمانی که صحبت از استارت آپ به میان می آید بازاریابی دیجیتال می تواند به تسریع فرایند رشد و توسعه مشتری کمک کند. یکی از ابزارهایی که در مراحل ابتدایی کمپین بازاریابی دیجیتال به بازاریابان کمک می کند بوم دیجیتال مارکتینگ است. امیدواریم استفاده از این ابزار برایتان راحت باشد.

EndFragment

#photo