ترندهای دیجیتال مارکتینگ برای سال 2018


با نزدیک شدن به پایان سال و آغاز سال جدید، فرصت های عالی در اختیار شرکت ها قرار می گیرد تا بتوانند به مشتریان خود متصل شوند و کسب وکار خود را رشد دهند. قطعا رسانه های اجتماعی سهم خود را از این بازار رو به رشد از دست نخواهند داد و ایمیل ها بازگشت سرمایه گذاری خوبی نشان خواهند داد. انتظار می رود هر دوی این کانال ها به کسب وکارها اجازه دهند در سال جدید شرایط خود را بهتر کنند و جهت مناسبی به تلاش های خود بدهند. با اینحال، می توان انتظار داشت تغییرات اندکی ایجاد شود و موارد جدیدی آغاز گردد. در این مقاله قصد داریم چند مورد از گرایش های بازاریابی دیجیتال را برای سال 2018 با هم مرور کنیم و بودجه خود را بر اساس این گرایش ها تنظیم نمایید.


خود را برای هوش مصنوعی آماده کنید

اگر تا به حال در این مورد چیزی نشنیده اید باید بدانید که برنامه های هوش مصنوعی فیس بوک در سرتاسر دنیا عرضه می شود. در حال حاضر، این برنامه ها به گونه هوشمندانه ای شروع به برقراری ارتباط در زبانی کردند که انسان ها به تنهایی قادر به درک آن نیستند. اما نگران نباشید. این مشکل در حل برطرف شدن است.

این موضوع قدرت هوش مصنوعی را در ایجاد سیستم ها و فرایندهایی نشان می دهد که به کسب وکارها قدرت می بخشند و قادرند پیام های بازاریابی را در محیط بسیار هدفمند و معنادار ارسال نمایند. هنوز وارد عرصه هوش مصنوعی نشده اید؟

اگر یکی از 140 میلیون کاربر Spotify باشید به احتمال زیاد در حال حاضر تحت بازاریابی هوش مصنوعی قرار گرفته اید. لاگین کنید و پلی لیست روزانه خود را بررسی نمایید یا حتی، پلی لیست های هفتگی را کاوش نمایید. می توانید آهنگ هایی را در آن پیدا کنید که دوست داشتنی هستند زیرا الگوریتم های به کار رفته در آن به گونه ای تنظیم شده است که موارد دلخواه شما را می شناسد. این کار می تواند تجربه خوبی برای کاربران ایجاد نماید. شاید بتوان گفت یکی از نمونه های کاربردی برای بازاریابیPhrasee است. این شرکت از هوش مصنوعی برای curate کردن محتوایی استفاده می کند که بیشتر حس انسانی دارد. استفاده از ربات هایی که به نظر انسانی می رسند کمی عجیب است اما اینکار بر اساس روانشناسی انجام می شود و به ما اجازه می دهد سرتیترها، موضوعات یا عناوینی برای وبلاگ ایجاد کنیم که برای مخاطبانمان عالی است.


محتوای شخصی سازی شده را به آغوش بگیرید

زمانی که صحبت از شیفته کردن مخاطبان می کنیم، ایجاد محتوایی که به آن ها مرتبط است و می تواند برایشان ارزشمند باشد برای به دست آوردن تعامل و مشارکت بیشتر ضروری است. بازاریابی محتوایی به عنوان یکی از گرایش های بازاریابی دیجیتال بزرگ در سال گذشته، امسال نیز رشد بسیار خوبی خواهد داشت. شرکت ها تاثیر بزرگی که بازاریابی محتوایی فراهم می کند را به خوبی می شناسند و به همین خاطر ایجاد محتوا را نادیده نمی گیرند. همین روند در سال آتی نیز ادامه خواهد داشت.

در چنین شرایطی باید بتوانید خود را متمایز سازید. حالا زمان آن فرا رسیده است که محتوای متنوعی تولید کنید.پستی که ماه گذشته نوشته اید را به یک ویدئوی کوتاه تبدیل کنید یا اطلاعات موجود در آن را به صورت اینفوگرافیک درآورید. محتوای طولانی خود را به دوره های آموزشی ایمیلی یا یک سری پست وبلاگی تبدیل کنید تا بتوانید افراد را به خواندن آن ها تشویق کنید.


از محتوای هوشمند استفاده کنید

اگر به اندازه کافی خوش شانس بوده باشید و جزو مشتریان Hubspot محسوب شوید در میان مزایای متعددی که دریافت می کنید می توانید محتوای پویایی برای سایت خود ایجاد کنید. این موضوع بدین معنی است که قادر خواهید بود محتوا را بر اساس فردی که از سایت بازدید می کند نمایش دهید و تجربه کاربری مرتبط و شخصی سازی شده ای را فراهم آورید. این موضوع را با بازاریابی چرخه زندگی همراه سازید. در این شرایط سایتی خواهید داشت که حول و حوش مکالمه ایجاد شده و می تواند درآمدتان را افزایش دهد.

در حقیقت، بر اساس مطالعه ای که سایت HubSpot داشته است، Call to action ای که کاربر را هدف قرار می دهد 42 درصد نرخ بازید- ثبت نام بالایی خواهد داشت. زمانی که محتوای خود را بر روی سایت شخصی سازی می کنید تجربه ارزشمندتری را برای کاربران خود فراهم می آورید. شخصی سازی سایت و نیز خود محتوای منتشر شده، به برند شما اجازه می دهد انسانی تر از قبل باشد. افراد دوست ندارند با کسب وکارها، معامله کنند. آن ها به دنبال جنبه انسانی این رابطه هستند. زمانی که ارزش موردنظر آن ها را فراهم می کنید می توانید موفقیت بیشتری کسب کنید.


برندها مرزها را در می نوردند

سال 2017 همانند سال 2016، گرایش های پیش بینی نشده ای داشت. این گرایش ها در سال جدید نیز ادامه خواهد داشت زیرا شرکت ها به دنبال پر کردن خلا موجود بین فروشگاه های فیزیکی و فروشگاه های دیجیتال هستند.

رسانه های اجتماعی هر چیزی که وارد این دنیا می شود را تقویت می کند. مثلا Wendy را در نظر بگیرید. توییت زیر نشان می دهد آن ها چگونه این حرکت اجتماعی را به آغوش کشیده اند و خود را در معرض مخاطبان طبیعی قرار می دهند. البته منظورمان این نیست که در رسانه های اجتماعی به نظرات با لحنی طعنه آمیز پاسخ دهید، بلکه منظورمان این است که مرزها را کنار بگذارید و به این روش محصولات و نام برند را نشان دهید. اینکار می تواند کمی دشوار باشد. در عصری که برندها به جای به دست آوردن فضا در قفسه های فروشگاه ها، به دنبال جلب توجه مخاطبان خود هستند، تولید محتوای جذاب و مفید می تواند واکنش خوبی ایجاد کنید.


برند سازی شخصی با اینفلوئنسرها

گرایش های موجود نشان می دهد که افراد نسل هزاره، بیشتر به برندهای مدرن و شیک روی می آورند. وارد اکانت اینستاگرام خود شوید. در این شرایط قادر خواهید بود فردی را پیدا کنید که می تواند در عرض چند دقیقه محصولات شما را تبلیغ کند. با اینحال این گزینه مزایای بیشتری نسبت به همین یک مورد دارد. زمانی که بر روی بازاریابی اینفلوئنسرها سرمایه گذاری می کنید، برای یک سبک زندگی خاص جذاب می شوید. اینکار سبب می شود کسب وکارهای B2C به مدل موثر مشتری به مشتری تبدیل شوند و باعث می شود اعتماد و تعامل جریان یابد.

هزینه این نوع بازاریابی در رسانه های اجتماعی هنوز نسبتا پایین است اما زمانی که برندهای بیشتری به این روند روی بیاورند شرایط تغییر پیدا خواهد کرد. درست همانند سایر کانال های بازاریابی برای این گزینه نیز باید استراتژی خاصی داشته باشید.

زمانی که تیمی از تاثیرگذاران را ایجاد می کنید قادر خواهید بود بازار خود را به طور موثر و کارآمد هدف قرار دهید. تیم شما ارزشی محصولات و خدماتتان به زندگی تاثیرگذاران اضافه کرده است را نشان خواهد داد و در این شرایط می تواند برند شخصی را توسعه داد.


عمیق تر بررسی کنید

برای اینکه بتوانید در سال 2018 موفق باشید باید بر روی راه حل ها و فرصت هایی تمرکز کنید که برای مشتریان خود فراهم می آورید. البته این ها همه چیز را درباره شما نشان نمی دهد. باید بر روی مخاطبان هدف خود تمرکز کنید و چیزی را به دستشان برسانید که واقعا به دنبال آن هستند. مشتریان مدرن امروزی با حجم عظیمی از اطلاعات مسلح شده اند و می توانند تصمیمات آگاهانه تری اتخاذ کنند. مشتریان برای برقراری ارتباط به دنبال برند شخصی شما هستند. به همین خاطر باید بدانید به دنبال چه چیزی می گردند.

رسانه های اجتماعی در این شرایط بسیار موثر خواهند بود. تجربه ای با برند خود ایجاد کنید که مشتریان را خشنود و راضی می کند اما به اندازه کافی منحصر به فرد باشید تا بتوانید آن ها را به خود جذب کنید.

زمانی که می خواهید استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را برای سال جدید آماده سازید باید مشتری محور باشید. نمی توانید در ابتدا بر روی محصولات و خدمات خود تمرکز کنید و سپس به فکر مشتریان بیفتید. این قضیه باید برعکس باشد. در مورد نیازهای مشتریان فکر کنید و ببینید چه چیزی باعث می شود برند شما را به اشتراک بگذارند.

راه حل های واقعی برای حل مشکلات آن ها و بهبود تجربیاتشان فراهم آورید. برای ایجاد گزارش قابل اندازه گیری برای تلاش های بازاریابی، بایدخلا بین تجربه خرید از فروشگاه های فیزیکی و دیجیتال را پر کنید. به عبارت دیگر باید این فرآیند را واقعی تر سازید.

مشتریان برای یافتن اطلاعات موردنیاز خود به سراغ اینترنت می روند و اغلب واکنش متفاوتی به هنگام سر زدن به فروشگاه دارند. مطمئن شوید که این ارتباط را به درستی برقرار می کنید و به مشتریان کمک می کنید چیزی که دقیقا نیاز دارند را بیابند.