ده مهارت مورد نیاز برای استخدام در آژانس دیجیتال مارکتینگدر طول چند دهه اخیر، شرکت هایی که در صنایع مختلف کار می کنند کارها و فرایندهای خود را دیجیتال کرده اند. حتی امروز هم، شرکت ها و کسب وکارهای موجود از هوش مصنوعی برای سرعت بخشیدن به جریان کاری و تامین منابع خود بهره می برند. به همین خاطر افرادی که این روزها به دنبال شغل هستند باید مهارت های خاصی داشته باشند تا بتوانند خود را در میان افراد متمایز کنند. با اینکه برخی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی اصلاح شده یا دوره های خود را برای برطرف کردن نیازهای موجود تغییر داده اند اما هنوز هم نمی توانند مهارت هایی که دانشجویان نیاز دارند را تامین کنند. در این مقاله 10 مهارت دیجیتال کلیدی برای استخدام در آژانس دیجیتال مارکتینگ را با هم مرور خواهیم کرد که به افراد کمک می کند شغل مناسب و دلخواه خود را با عناوین مختلف مثل کارشناس دیجیتال مارکتینگ یا مدیر بازاریابی دیجیتال پیدا کنند.

1. رسانه های اجتماعی:

بر اساس مطالعات اخیر، حدود 3 میلیارد کاربر فعال در رسانه های اجتماعی وجود دارد. از این تعداد، 2.5 میلیارد نفر از کاربران فعال از دستگاه های موبایلی استفاده می کنند. این آمار و ارقام نشان می دهد که افزایش 30 درصدی در کاربران موبایلی رسانه های اجتماعی امسال وجود داشته و این مقدار سال بعد نیز افزایش خواهد یافت.

توانایی درک و کاربرد موثر رسانه های اجتماعی یکی از مهارت های کلیدی برای هر متخصصی است. بازاریابی رسانه های اجتماعی تنها به انتشار مطلب در فیس بوک یا به روزرسانی مطالب توییتر محدود نمی شود. این روزها بازاریابی رسانه های اجتماعی به معنی درک ارتباط پویا بین برندها، تاثیرگذاران و مشتریان است.

کسب وکارها باید به گونه ای به مشتریان خود دست یابند که باعث افزایش ترافیک سایت شود. در چنین شرایطی احتمال تبدیل بازدیدکننده به مشتری وجود خواهد داشت. رسانه های اجتماعی بخش جدایی ناپذیر جامعه ما است و یک منبع ارتباطی و اطلاعاتی بین تولید کنندگان محتوا و مشتریان محسوب می شود. دانشجویانی که تاثیر رسانه های اجتماعی را درک کرده اند باید بتوانند خصوصیت ها و ویژگی های هر کدام از پلتفرم ها را بیان کنند و برای تعامل بیشتر با افراد تاثیر این رسانه ها را بیاموزند.

2. بازاریابی موتورهای جستجو:

بازاریابی موتورهای جستجو( SEM ) یکی از تاثیرگذارترین روش هایی است که این روزها بازاریابان می توانند از آن استفاده کنند. برای اینکه درک بهتری از این موضوع داشته باشید بهتر است بدانید که بیش از 6.5 میلیارد جستجو در گوگل انجام می شود.

دانشجویانی که در حوزه بازاریابی موتورهای جستجو تخصص دارند قادر خواهند بود دیده شدن سایت شرکت را بر روی موتورهای جستجو افزایش دهند. با انجام اینکار، کسب وکارها ترافیک ارزشمندی از طریق صفحات نتایج موتورهای جستجو به دست خواهند آورد. به کمک بازاریابی موتورهای جستجو، دانشجویان قادر خواهند بود بخشی از 6.5 میلیارد جستجو را از آنِ خود کنند. به همین خاطر است که بازاریابان، مدیران محتوا و وبمسترها وقت خود را صرف بهینه سازی سایت و کمپین های تبلیغاتی می کنند تا مطمئن شوند بالاترین نرخ تبدیل ممکن را به دست می آورند.

بیشتر شرکت های فعال در حال فروش محصولات یا خدمات خود هستند. به همین خاطر یافته شدن برند آن ها در دنیای آنلاین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر دانشجویان به دنبال مشاغل خوبی هستند باید دانش مناسبی از موتورهای جستجو داشته باشند.

3. آنالیتیکس ها:

بر اساس یافته های سایت Forbes ، تنها 22 درصد از بازاریابان ادعا می کنند که بازاریابی داده محورشان به نتایج قابل توجه دست یافته است. پیتر دروکر ، رهبر آموزش مدیریت و بنیانگذار مدیریت مدرن چنین می گوید:

اگر نتوانید شرایط خود را ارزیابی کنید قادر نخواهید بود آن را مدیریت نمایید.

تجزیه و تحلیل داده ها به دانشجویان کمک می کند تصمیمات آگاهانه و داده محور اتخاذ کنند. اعداد به شما نشان می دهد کمپین موردنظر چقدر موفق بوده و درصد موفقیت آن چقدر بوده است.

نکته کلیدی در تجزیه و تحلیل داده ها، دانستن اطلاعات و داده هایی است که باید جمع آوری و اندازه گیری شود تا بتواند کمپین بعدی را بهبود ببخشد. شرکت ها دوست ندارند هزینه های ارزشمند خود را صرف موارد بیهوده کنند. ارزیابی شرایط می تواند موثر بودن هر کمپین را افزایش دهد و بازگشت سرمایه گذاری را بهبود ببخشد. تجزیه و تحلیل داده ها معمولا به همراه بازاریابی موتورهای جستجو کار می کند. این دو مهارت تکمیلی به همراه هم کار می کنند تا کسب وکارها را مطمئن سازند درک درستی از نیازهای مشتریان دارند.

4. بازاریابی محتوایی:

همانطور که می دانید محتوا اشکال مختلفی دارد. پست های وبلاگی، فایل های ویدئویی، پادکست ها، اینفوگرافیک ها و حتی به روزرسانی استوس های اجتماعی جز محتوا محسوب می شوند.

55 درصد از بازاریابان بر این باورند که تولید محتوای وبلاگ برترین اولویت آن ها در حوزه بازاریابی داخلی است.

بازاریابان ممکن است زمان خود را صرف بهینه سازی کلمات کلیدی و اجرای کمپین های تبلیغاتی کنند اما به خاطر داشته باشید که محتوا پادشاه است. سایت یا صفحات رسانه های اجتماعی با محتوا کار می کنند و بدون محتوا، مشتریان راهی برای درک مزایای محصولات یا خدمات شما نخواهند داشت.

محتوا در جذب آگاهی از برند بسیار ضروری است و می تواند برند را به عنوان تاثیرگذار یا رهبر یک صنعت خاص معرفی کند. بنابراین نیروهای جدید باید درک کافی از اهمیت محتوا داشته باشند.

5. ایمیل مارکتینگ

یکی از بهترین روش ها برای به دست آوردن سرنخ و نگهداری آن از طریق روش امتحان شده و موثر ارسال ایمیل است. ایمیل یکی از قدیمی ترین اشکال بازاریابی مستقیم است و هنوز هم می تواند باعث جذب مشتری و حفظ آن شود.

از شرکت های استارت آپی تا شرکت های چند ملیتی، استفاده از ایمیل می تواند به آغاز کمپین های موفق کمک کند.اشتباه نکنید. بازاریابی ایمیلی هنر خاص خود را دارد. یک دیجیتال مارکتر ماهر به خوبی می داند که هر مرحله از قیف فروش باید به دقت برنامه ریزی شود. هر مرحله ای که پیش روی بازاریاب قرار دارد باید به منظور جذب کاربر و نگهداری آن در سایت بهینه سازی گردد.

افراد ممکن است اکانت رسانه های اجتماعی یا آدرس منزلشان را تغییر دهند اما معمولا آدرس ایمیل را برای چندین سال حفظ می کنند.

به همین خاطر است که درک قدرت ایمیل برای ارتباط مستقیم با مشتریان بسیار ضروری است. در چنین شرایطی، دانشجویان نباید قدرت ایمیل را نادیده بگیرند و آن را یک ابزار قدیمی بدانند. در عوض، آن ها باید به فکر روش های جدید برای استفاده از ایمیل در مشاغل فعلی و اینده خود باشند.

6. موبایل:

بر اساس گزارش های اخیر Hootsuit ، ارتباط با موبایل در حال افزایش است و حدود دو سوم از جمعیت جهان از دستگاه های موبایلی استفاده می کنند. 55 درصد از تمامی ارتباطات فعال از طریق گوشی های هوشمند انجام می شود. از آنجایی که ترافیک حاصل از گوشی های هوشمند بر ترافیک دسکتاپی پیشی گرفته است، واضح است که موبایل اینده خوبی در پیش دارد. برای اینکه بتوانیم تاثیر این تغییرات را درک کنیم کافیست نگاهی به گوگل بیندازیم.

این موتور جستجو یک سرویس برای بررسی موبایل فرندلی بودن سایت طراحی کرده است که قابلیت استفاده و سرعت سایت بر روی موبایل را تست می کند. داشتن یک صفحه موبایل فرندلی می تواند حضور شما در نتایج جستجو را بهبود ببخشد. افرادی که به دنبال شغل هستند می توانند از این دانش برای بهینه سازی کمپین ها استفاده کنند.

7. استراتژی و برنامه ریزی:

کسب وکارهایی که برنامه ریزی استراتژیک را در برنامه های بازاریابی یا کمپین دیجیتال مارکتینگ خود ادغام می کنند بیشتر از دیگران نتایج قابل اندازه گیری را در طولانی مدت مشاهده خواهند کرد.

بازاریابان دیجیتال به جای اینکه بدون برنامه کار کنند باید کمپین هایی را ایجاد و اجرا نمایند که بر اساس آنالیتیکس ها و داده های سئوی قابل اعتماد است. به عنوان مثال، تنظیم KPI های خاص و درک روش های اندازه گیری هر شاخص می تواند به بازاریاب کمک فراوانی بکند. همچنین باید کمپین های گذشته تجزیه و تحلیل گردد تا معیارهایی که ارزش اندازه گیری دارد مشخص شود. به خاطر داشته باشید که استراتژی و برنامه ریزی یکی از خلاهای موجود در حوزه مدیریتی است. با فراهم آوردن مهارت های مناسب در برنامه ریزی و اجرای استراتژی های دیجیتال، دانشجویان می توانند مشاغل جدیدی را به دست آورند.

8. فروش در شبکه ها و رسانه های اجتماعی:

برای ارتباط با تاثیرگذاران و مشتریان، متخصصان فروش باید بدانند مشتریان احتمالی شان کجا هستند. از آنجایی که فروش در شبکه ها و رسانه های اجتماعی در حال رشد است، استخدام متخصصانی که در این حوزه مهارت کافی دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.

کسب وکارهای موجود نیز اهمیت فروش در سوشیالها و سرمایه گذاری بر روی فناوری های جدید را دریافته اند. مهم تر از همه این است که ابزارهای فروش در شبکه ها و رسانه های اجتماعی در تعامل با مشتریان تاثیر گذار بسیار موثر عمل می کنند.

در حقیقت بر اساس گفته های لینکداین، بیش از 70 درصد متخصصان فروش از ابزارهای فروش در شبکه ها و رسانه های اجتماعی همچون لینکداین، توییتر، فیس بوک استفاده کرده و تاثیر آن را بر روی درآمد درک می کنند. ارائه آموزش های لازم که با صنعت موجود همتراز شده است به دانشجویان کمک می کند انگیزه کافی برای استفاده از این ابزارها را به دست آورند.

9. بازاریابی پرداخت به ازای کلیک ( PPC )

بر اساس یافته های Econsultancy ، تنها 22 درصد از کسب وکارها از نرخ تبدیل فعلی خود راضی هستند. علاوه بر این، برای هر 92 دلاری که برای کسب مشتری صرف می شود تنها یک دلار برای تبدیل آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

PPC یکی از محبوب ترین روش برای جذب سریع ترافیک به سمت سایت است. شرکت هایی که بودجه عظیمی دارند می توانند به کمک این روش نتایج خود را در صفحه اول گوگل نشان دهند. یکی از محبوب ترین تبلیغات PPC ، برنامه ادوردز گوگل است. افرادی که به دنبال شغل هستند باید درک درستی از بازدید، دسترسی به مشتریان، هزینه به ازای کلیک، نرخ کلیک و سایر موارد داشته باشند.

10. فایل های ویدئویی:

در دنیای دیجیتال، فایل های ویدئویی فراتر از یک نوع سرگرمی ساده خواهند بود. در حال حاضر اسنپ چت یک پلتفرم تاثیر گذار و قدرتمند است. البته لازم بذکر است در ایران آپارات با بازدید حدود 5/10 میلیون بازدید در روز در صدر تاثیر گذاری و استفاده قرار دارد. این در حالیست که فیس بوک هم از فایل های ویدئویی در استوری های اینستاگرام بهره می برد. حالا سوال اینجاست که چرا ویدئو در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است؟

استفاده از ویدئو به عنوان محتوا بسیار راحت تر از پست های معمول وبلاگی است. این روش بسیار سرگرم کننده و جذاب نیز هست.

با ترکیب قدرت احساسی ویدئوهای اجتماعی با تبلیغات دیجیتال، بازاریابان می توانند از بازار در حال رشد مخاطبان تعاملی به نفع خود استفاده کنند.

تعداد مشاغل دیجیتالی و یا بهتر بگوئیم کارشناس دیجیتال مارکتینگ نسبت به مشاغل غیر دیجیتالی 2.5 برابر رشد داشته است. نکته کلیدی در مورد مهارت های دیجیتال مارکتینگ این است که می توان آن ها را در هر موقعیت شغلی به کاربرد و به یک شغل خاص محدود نمی شود. به همین خاطر دانشجویان و فارغ التحصیلان باید این مهارت های کلیدی را برای بهبود موقعیت شغلی خود بیاموزند.

EndFragment

#photo